Logo SSPA    S S P A


 

 

 SLOVAK  AIKIDO   FRIENDS  SOCIETY

      official website
HOME     
AIKIDO     
SSPA     
databanks   
SEMINARS     
LINKS     
others   
E-MAIL     
ABOUT SITE     
MATERIÁLY:
O AIKIDÓ

Morihei Uešiba
Knihy
Interview
Mitsugi Saotome
Jošio Sugino
Rôzne texty
Ostatné

[STIAHNITE SI: ADOBE ACROBAT READER]
Morihei Uešiba
Životopis Moriheia Uešibu
Obsiahly životopis zakladateľa aikidó. Slovenský preklad z knihy "Aikidó" od Kišomaru Uešibu.
Interview s Moriheiom Uešibom
Toto interview, ktoré viedli dvaja neznámi novinári, sa objavilo v japonskom origináli knihy Aikidó od K. Uešibu (Tokyo, Kowado, 1957).
Tu si môžete stiahnuť český preklad tohto textu.
Morihei Uešiba: Pamäti majstra
Krátky text, vlastne malý súbor poznámok, ktoré napísal zakladateľ aikida o svojom umení.
Autorom skvelého českého prekladu je David Bradna. Článok vyšiel prvý krát v časopise Aikido magazín.
Morihei Uešiba a Sokaku Takeda
Text od S.Pranina popisuje búrlivý vzťah zakladateľa aikida k majstrovi Daito rju džúdžucu Sokaku Takedovi. (Český preklad -pavel-)
Morihei Uešiba a Onisaburo Deguči
Onisaburo Deguči, vodca sekty Omoto Kyo, významne ovplyvnil Moriheia Uešibu a duchovnú stránku jeho bojového umenia. Článok popisujúci ich vzťah napísal S. Pranin. (Český preklad -pavel-)
Morihei Uešiba a Kišomaru Uešiba
Článok od S.Pranina, publikovaných v Aikido Today Magazine. Text v hrubých rysoch hovorí o vzťahu zakladateľa k synovi Kišomaru a o úlohe, ktorú zohral Kišomaru pri tvorbe moderného aikidó. (Český preklad -vn-)
Morihei Uešiba a Isamu Takešita
Článok od S.Pranina je o námornom admirálovi Isama Takešitovi. Text sa venuje najmä prínosu tohto človeka v predvojnovom období histórie aikida. (Český preklad -pavel-)
Morihei Uešiba a Minoru Močizuki
Minoru Močizuki je zakladateľom Yoseikan Budo, žiakom Džigora Kana a Moriheia Uešibu. Autorom jeho krátkeho životopisu je S.Pranin. (Český preklad -pavel-)

Knihy
Kišomaru Uešiba: Duch aikidó
Toto je odkaz na elektronickú verziu českého prekladu knihy "Spirit of aikido" od druhého dóšu Kišomaru Uešibu.
Nobuoši Tamura: Etiketa a transmise
Kniha Nobuoši Tamuru (8.dan) týkajúca sa etiky a etikety, vyučovania a učenia sa. Na svoje si prídu úplní začiatočníci aj úplní pokročilí. Český preklad z francúzštiny.
Martin Švihla a Andrea Novická: Aikidó šlabikár
Táto útla knižka bola vytvorená pre deti. Obsahuje úplne najzákladnejšie teoretické aj praktické informácie o aikide, samozrejme napísané jazykom vhodným pre deti. Najmladší cvičenci, ale aj ich rodičia, sa z nej môžu dozvedieť o histórii vzniku aikida, o pravidlách správania sa v dodžo, základnú japonskú terminológiu a počítanie a podobne. Pre spestrenie sú súčasťou knižky tematické ilustrácie a obrázky techník.
Šlabikár si na nešej stránke môžete stiahnuť v slovenskej aj českej verzii.

Interview
Interview: Seiširo Endo
Rozsiahly rozhovor, v ktorom sa Seiširo Endo veľmi zaujímavo spovedá zo svojich postojov k cvičeniu aikido.
Aj keď je článok staršieho dátumu, rozhodne nestráca na aktuálnosti.
(Originál Aikido Journal 1996, vol. 23, No. 1. Český preklad Aikidó 1996/4-5, preložil Patrik Beshir.)
Interview: Franck Noel
Veľmi príjemný rozhovor s francúzskym učiteľom aikida, ktorý pravidelne navštevuje Čechy, Moravu a Slovensko už takmer 10 rokov. Počas tohto obdobia tu pôsobí ako technický dozor pre značnú časť tunajšej aikidistickej komunity.
Text je o to cennejší, že pán Noel obyčajne žiadne rozhovory neposkytuje.
(Text Lenka Daxnerová a Zuzana Šrejberová)
Interview: T.K. Čiba
V tomto rozsiahlom rozhovore šihan Kazuo Čiba spomína na svoje začiatky s Osenseiom, hovorí o princípoch aikida, o profesionalizovaní umenia a o mnohých ďalších veciach.
(Preklad -vn-)
Interview: Wilko Vriesman
Wilko Vriesman je holandský učiteľ aikida, technický riaditeľ holandskej aikikai, dlhoročný uke Christiana Tissiera. Hoci je jeho technika veľmi funkčná a reálna, nebráni sa ani rozprávaniu o takých témach ako je napríklad "ki".
(text a preklad -vn-)
Interview: Stefan Stenudd (časť prvá) (časť druhá)
Tento rozhovor vznikol v roku 2000 v Lučenci pre časopis Magazín aikido. Toto je jeho pôvodná, neskrátená verzia.
So Stefanom Stenuddom sa zhovárali Vanda Navrátilová a Martin Švihla.
Interview: Morihiro Saito
V tomto rozsiahlom interview, ktoré viedol Gaku Homma v Denveri v roku 1986, rozpráva Saito sensei svoj aikidistický životopis. Spomienky na zakladateľa sa miešajú s príhodami z povojnovej Iwamy, no miestami sa rozhovor mení na úvahy o minulosti a budúcnosti aikida ako aj o poslaní chrámu v Iwame.
(preložila -vn-)
Interview: Micugi Saotome
V rozsiahlom interview Saotome sensei odpovedá hlavne na otázky týkajúce sa uči deši programu a možností jeho použitia v súčastnosti.
Text bol prvý krát uverejnený v americkom časopise Aikido Today Magazin.
(Slovenský preklad Iveta Sudorová.)
Interview: Philippe Gouttard
V tomto rozhovore francúsky učiteľ Philippe Gouttard sebe vlastným jednoduchým spôsobom rozpráva o svojom videní aikida.
Text bol prvý krát uverejnený v časopise Magazín Aikido.
(Rozhovor uskutočnili Vanda Navrátilová a David Bradna.)
Interview: John Stevens
John Stevens je svetoznámy aikidoka, ktorého knihy boli preložené do mnohých jazykov, niektoré vyšli aj v češtine. Toto interview poskytol pri príležitosti vydania jeho novej knihy (rok 2001) "The Philosophy of Aikido". Hovorí v ňom najmä o svojom postoji k aikidu.
(preložila -vn-)
Interview: Christian Tissier
V tomto rozsiahlom interview, ktoré bolo uverejnené v Aikido Today Magazine, spomína Christian Tissier na svoj na pobyt v Japonsku, ale vyslovuje aj názor na zmysel cvičenia aikida a hovorí o problémoch francúzskej či celosvetovej politiky týkajúcej sa aikida.
Aj keď je text niekoľko rokov starý, nestratil nič na svojej aktuálnosti. (preložila -vn-)
Interview: Joel Roche
Tento rozhovor s Joelom Roche vznikol počas jeho letnej školy v Prahe v júli 2000. V inej forme bol prvý krát uverejnený v prvom čísle časopisu Magazín aikido. (Zhovárala sa Vanda Navrátilová.)
Interview: Kanai sensei
Český preklad rozhovoru s japonským učiteľom žijúcim v USA. Originál je prevzatý z internetu, preklad bol prvý krát uverejnený v Zlínskom občasníku Shimbun. (preložila -vn-)

Mitsugi Saotome
Saotome: Cvičenie základných techník: tréning duševného postoja a pozorovania
Kratučká kapitola s dlhým názvom, ktorý vystihuje obsah. Ako ostatné texty z knihy Princípy aikidó, aj tento stojí za prečítanie. (Preklad M.Švihla.)
Saotome: Ukemi
"...kto vyniká v pádoch skôr vynikne aj v technike, pretože bude schopný prijať vedomosti prostredníctvom svojho tela (precítiť ich) tak dobre ako pochopiť ich prostredníctvom mysle. Vyvinúť dobré ukemi je najkratšia cesta ako si osvojiť Aikido.", píše Mitsugi Saotome o význame práce ukeho. (Preklad M.Švihla.)
Saotome: Význam štúdia
Kapitola z knihy Princípy aikida, v ktorej Mitsugi Saotome píše o rozmeroch cvičenia aikida, ktoré na prvý pohľad nemusia byť zrejmé. (Slovenský preklad M.Švihla)
Saotome: Zrkadlo duše - aikidó dodžo
"...Aikidó nie je náboženstvo, preto nemá žiadne dogmy ani doktríny, ale je hlboko duchovnou záležitosťou. Aikidó dodžo je chrámom ducha, tak ducha individuálnej ľudskej bytosti..." píše Saotome sensei v tejto kapitole svojej knihy. (Preklad M.Švihla.)
Saotome: O-senseiove prednášky
Ďalšia kapitola z knihy Princípy aikida. Obľúbený o-senseiov žiak v nej zverejňuje zápisky z prednášok zakladateľa aikidó. (Preklad M.Švihla.)
Saotome: Hakama a jej význam
"Keď som bol O-senseiov uchi deši, každý musel nosiť hakamu pri tréningu od prvej chvíle ako vkročil na tatami. Neboli žiadne obmedzenia ohľadom typu hakamy, takže dodžo bolo veľmi pestrofarebné miesto. Mohli ste tam vidieť hakamy všetkých druhov, farieb a kvalít : kendo hakamu, pásikavú hakamu používanú v japonskom tanci či drahocennú hodvábnu hakamu nazývanú sendai-hira..." (Preklad M.Švihla.)

Jošio Sugino
Životopis Jošia Sugina (1/4)
Jošio Sugino, známy tiež ako posledný šermiar, bol dlhé roky hlavou šermiarskej školy Katori Šinto Ryu. Počas svojho života cvičil rôzne bojové umenia a stretával sa s najvýznačnejšími osobnosťami tej doby (aikidó trénoval u Moriheia Uešibu). Vďaka svojim skúsenostiam bol autorom bojových scén pre mnohé filmy Akiru Kurosawu (Sedem samuraiov, Jodžimbo a pod.) s Toširom Mifune.
V prvej časti jeho životopisu sa dozvieme o jeho začiatkoch s džudom. (Preklad -vn-)
Životopis Jošia Sugina (2/4)
V druhej časti seriálu o Jošiovi Suginovi pokračuje rozprávanie jeho prechodom od džuda ku Katori šinto rju. Sugino stetáva Moriheia Uešibu a cvičí u neho aikidó. V tomto dieli nájdete aj popis jeho zážitkov so Sokaku Takedom. (Preklad -vn-)
Životopis Jošia Sugina (3/4)
Príbeh pokračuje po druhej svetovej vojne. Sugino sa zoznamuje s Akira Kurosawom a stáva sa technický poradca pre bojové scény v jeho filmoch. Ich spolupráca začala filmom Sedem samurajov... (Preklad -vn-)
Životopis Jošia Sugina (4/4)
Záverečná časť serálu o Jošiovi Suginovi rozpráva o jeho povojnovom vyučovaní a pôsobení v Európe. (Preklad -vn-)

Rôzne texty
Stefan Stenudd: Ósensei a Einstein
Autor článku nachádza vo výrokoch Ósenseia o zjednotení vesmíru spojitosť medzi cvičením aikida a vedeckými vesmírnymi zákonmi.
(Text bol uverejnený aj v časopise "The Aikido, Hombu dojo newsletter". Preklad -vn-)
Tři všeobsahující techniky
Krátky text, v ktorom sa hovorí o troch základných princípoch, prejavujúcich sa v troch základných technikách. Týmito technikami sú tai no henko (tenkan), morotedori kokjúhó a suwariwaza kokjúhó a autor sa snaží upozorniť na dôležité momenty, ukryté v týchto jednoduchých pohyboch.
(Text bol prvý krát uverejnený na jeseň 2000 v českom časopise Magazín Aikido. Preklad -db-)
T.K.Čiba: Objevování těla
"Každý, kdo si myslí, že větším počtem hodin tréninku nutně dosáhne většího úspěchu v aikidó, přemýšlí jako malé dítě. V podstatě vede takovýto materialistický přístup k neřešitelnému problému. Bez ohledu na to, kolik hodin tréninku denně nashromáždíme, se nevyhneme tomu, že se den po dni čím dál více blížíme k hrobu." (Preklad -vn-)
T.K.Čiba: Výber partnerov
V tomto článku Čiba sensei píše o možnostiach, ktoré poskytuje spoločné cvičenie ľudí rôznej technickej vyspelosti. Zároveň upozorňuje na zaujímavé momenty, ktoré stoja za povšimnutie pri našom tréningu. (Preklad Martin Ľupták)
Martin Švihla: Aikidó a deti
Krátky článok približuje možnosti, ktoré aikidó môže ponúknuť pri výchove detí. Viac informácií na túto tému nájdete v rozsiahlejšej práci Výchova detí prostredníctvom aikida od toho istého autora.
(Text bol prvý krát uverejnený na jeseň 2000 v českom časopise Magazín Aikido.)
Štýly aikida
V tomto článku nájdete podrobný (aj keď určite nie úplný) zoznam štýlov aikida aj s patričnými komentármi. Prehľadné rozdelenie škôl podľa obdobia vzniku a podľa zamerania.
Článok pochádza zo stránok Ki Aikido Center.(Preklad -L&S-)

Ostatné
Základné techniky v aikidó
Obrázky základných techník aikidó s krátkym popisom ako ich cvičiť.
Ľudské telo po japonsky
Tento dokument vznikol v roku 1999 ako pomôcka pre deti. Je na ňom vyobrazené ľudské telo a jeho časti sú popísané japonskými a slovenskými názvami. Možno sa z neho po rokoch používania nejakého slova dozviete, čo vlastne znamená :).

[HOME]    [AIKIDO]    [SSPA]    [SEMINARS]    [LINKS]    [E-MAIL]    [ABOUT SITE]

Copyright 1999-2024 Martin Švihla
All rights reserved